Integracja pracowników i wpływ na wydajność i efektywność
W dzisiejszych czasach praca w zespole jest niemalże nieunikniona w większości branż. Szczególnie w magazynach, gdzie konieczna jest współpraca wielu pracowników, kwestia integracji zespołu jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Zgrany zespół wykona zadania bardziej efektywnie. Integracja wpływa na atmosferę i zwiększa poziom zadowolenia pracowników oraz obniża koszty związane z błędami w pracy. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego integracja pracowników jest ważna, jakie korzyści z niej wynikają oraz co można zrobić, żeby osiągnąć lepsze wyniki w pracy.
Co to jest integracja?
Terminem „integracja” określa się zbiór działań, które mają sprzyjać zjednoczeniu się grupy osób poprzez lepsze jej poznanie. Ważną kwestią w zakresie integracji grupy w firmie jest wzajemne poznanie szefostwa ze swoimi pracownikami. Choć jest to znajomość służbowa, to pozytywne relacje z szefem mogą zwiększyć zaangażowanie w obowiązki i wprowadzą przyjemną atmosferę.
Czemu ma służyć integracja pracownicza?
Gdy zespół pracowników jest zgrany i dogaduje się ze sobą, może dawać więcej korzyści oraz pracować na „pełnych obrotach”. W powszechnej opinii powstało przeświadczenie, które mówi o tym, że w pracy najważniejszymi motywatorami są pieniądze – to dość błędna opinia. Znacznie częściej można spotkać się ze stwierdzeniami, że najistotniejsze są zachowanie szefa i atmosfera między współpracownikami. W tym miejscu pojawia się kwestia zgrania całej grupy.
Ważna jest między innymi forma integracji. Ma ona pozwolić wzajemnie się poznać pracownikom, których działania powinny być spójne i zgrane. W przypadku pracy grupowej (np. na magazynie czy w sklepie) koleżeńskie relacje muszą być utrzymane.
Praca a integracja
Integracja między pracownikami niesie ze sobą wiele pozytywów. Między innymi poprawia się ich wzajemna relacja oraz przywiązanie do firmy, w której pracują. Rośnie też ich lojalność wobec firmy. Wspólne wyjścia czy rozmowy w godzinach pracy pomagają zbudować wzajemne zaufanie. Pracownik wie, że może liczyć na kolegów z zespołu, a także na kadrę zarządzającą. Pozwala to odnosić sukcesy bez nadmiernego stresu. Zatrudnieni w przyjaznej firmie ludzie są wydajni i zadowoleni, a więc chętnie przychodzą do pracy i starają się pracować na najwyższym poziomie.
Organizując integrację, warto postawić na formy, które pozwolą bliżej poznać się pracownikom z różnych działów. Poprawi się dzięki temu współpraca tych grup, u których pojawił się problem w wykonywaniu powierzonych im obowiązków.
Kto jest odpowiedzialny za integrację w firmie?
Wielu zarządzających firmą nie zwraca szczególnej uwagi na to, jaka panuje atmosfera w ich zespole. To poważny błąd. Scalenie zespołu jest ważne dla osiąganych efektów. Jeśli coś jest nie tak, jak powinno, to przełożony jest odpowiedzialny za wyjaśnienie sporów i poprawę wzajemnych relacji między współpracownikami.
Warto jednak pamiętać, że nie możemy wszystkiego załatwić jednym, a nawet kilkoma spotkaniami integracyjnymi, nawet jeśli weźmiecie w nim udział całym zespołem. Niewątpliwie takie wydarzenia jednoczą grupę, ale nie powinno się ich uważać za „lek na całe zło”. Gdy w firmie powstanie jakiś konflikt bądź nieporozumienie, to warto na bieżąco go zwalczać. Za integrację pracowników odpowiedzialny jest pracodawca, choć warto mieć na uwadze, aby pracownicy również dbali o właściwe relacje.
Jak zorganizować integrację pracowników?
Wiele osób niezaznajomionych z tematem integracji pracowniczej zastanawia się, jak ona wygląda. Otóż wszystko jest uzależnione od tego, gdzie osoby zatrudnione czują się najlepiej. Może mieć ona formę jednorazowej imprezy firmowej po godzinach pracy lub wyjazdu integracyjnego. Ważne są też proste, codzienne zachowania, takie jak: wspólne śniadanie w pracy czy zwykłe rozmowy podczas pełnienia obowiązków służbowych.
Sposoby na wyjazdy integracyjne
Świetnym pomysłem na integrację są grupowe szkolenia wyjazdowe. Taki wspólny weekend to sposób na poprawienie umiejętności pracy na wielu poziomach. Pracownicy pogłębią swoją wiedzę, a po wykładzie można zorganizować aktywność na świeżym powietrzu. Gra terenowa czy warsztaty związane z pracą to tylko niektóre propozycje na wspólny czas. Zapewnimy dzięki temu dobrą zabawę, a zespół będzie wiedział, że może na siebie liczyć.
W ramach wyjazdu integracyjnego można wziąć udział w licznych grach zespołowych. Jedną z nich jest najczęściej spotykany paintball. Podczas takich gier osoby zostają przydzielone do różnych grup i przypisywane są im zadania. Takie aktywności poprawiają relacje między pracownikami, ucząc ich przy tym nowych rzeczy – np. nowych metod pracy.
Wspólne wyjście po pracy
Wiele osób wychodzi na imprezy integracyjne ze współpracownikami. Ta forma integracji pozwala na luźną rozmowę, a więc też bliższe poznanie się prywatnie. W ten sposób łatwiej jest zrozumieć czyjeś postępowanie i jego problemy. Choć nie ma to związku z pracą, to może przynieść zadowalające efekty. Miejscami na wspólne wyjście są np.: kino, teatr, restauracja bądź klub. Taka integracja pracownicza skupia się na rozrywce, ale scala zespół, a jego członkowie potrafią lepiej porozumieć się też na gruncie zawodowym.
Metody integracji grupy
Ważnym aspektem integracji zespołu jest włączanie nowych pracowników tak, żeby wzajemne nastawienie było pozytywne. Dobra atmosfera jest podstawą dobrze funkcjonującej grupy. Ponadto warto zadbać oto, by pracownicy czuli się potrzebni. Dlatego też integracja może przybierać różne formy. Warto pomyśleć, które są najbardziej potrzebne naszej kadrze pracowniczej.
Metoda obrad
To rozwiązanie, które polega na organizowaniu cyklicznych spotkań, w których udział biorą wszyscy zatrudnieni pracownicy w firmie. Podczas takich zebrań każdy dostaje możliwość, aby się swobodnie wypowiedzieć i poruszyć nurtujące kwestie. Można wtedy wymienić swoje poglądy – najczęściej dotyczące funkcjonowania i działań firmy, ale także skonfrontować je z wizją innych osób. Warto również wspomnieć o tym, że takie obrady mogą mieć różne formy – konferencja, kongres, posiedzenie czy zjazd.
Metoda grup autonomicznych
Ta technika opiera się na utworzeniu grup pracowniczych, które mają wykonywać zadania w obrębie wspólnych projektów. Końcowy etap wykonania ma prowadzić do stworzenia jednej, zwięzłej całości.
Metoda radaru personalnego
To technika, która ma na celu organizowanie i przeprowadzanie sondaży, w których zatrudnione osoby mogą wyrazić swoją opinię na temat ich przełożonych. Ma to charakter obiektywny oraz powinno odbywać się regularnie. Wskazana metoda ma wiele plusów. Należą do nich między innymi: integracja pracowników, zwrócenie uwagi na wyróżniających się pracowników w grupie oraz właściwe rozplanowanie potrzeb kadrowych.
Czy integracja pracowników jest potrzebna?
Choć odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta, to warto podkreślić, jak istotna jest dobra atmosfera w miejscu pracy.
Zespół pracowników jest najważniejszym filarem, na którym stoi firma. Kiedy zespół się nie dogaduje, to znikome są szanse na to, aby przedsiębiorstwo mogło osiągnąć sukces. Z tego właśnie powodu pracodawcy, ale również pracownicy powinni zabiegać oto, aby praca była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Zła atmosfera może odbić się też na wynikach sprzedaży. Dotyczy to m.in. takich firm jak sklepy. Zgrany zespół przyciąga klientów i dba o wspólne dobro. Jakikolwiek problem komunikacyjny powoduje, że kupujący wyczuwają nieprzyjemną aurę. Może to spowodować rezygnację z zakupów i niechęć do ponownego przyjścia.
W wyżej wymienionej kwestii pomocne mogą być szeroko pojmowane motywatory. Są różne formy team buildingu, czyli budowania zespołu. Dzięki właściwemu postępowaniu jesteśmy w stanie poprawić efektywność naszej pracy, kreatywność oraz sumienności podczas wykonywania powierzonych obowiązków. Tyczy się to nie tylko jednostki, jaką jest pracownik, ale także zespołu, w którym będziemy pracować. Pamiętajmy, że im lepszy jest poziom wzajemnego poznania się współpracowników, tym prostsze będzie późniejsze porozumienie w trakcie wykonywania zadań. Dobrym pomysłem jest spotkanie integracyjne po godzinach pracy, a nawet cykliczne imprezy firmowe. Spowodują one, że osoby zatrudnione będą czuć się jednością z firmą, a przez to poprawi się ich lojalność wobec pracodawców.
Podsumowanie
Podsumowując, o integrację swoich pracowników warto dbać. Jest ona kluczowa dla osiągnięcia sukcesu firmy. Szczególne znaczenie ma dla funkcjonowania przestrzeni pracy grupowej, takich jak magazyn, gdzie praca wymaga współpracy i koordynacji działań wielu działów. Dobra integracja w zespole przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, unikania błędów oraz tworzenia przyjaznego środowiska pracy. W tym artykule przedstawione zostały sposoby integracji, takie jak wyjazd integracyjny i gry zespołowe. Istotne jest też stworzenie przyjaznego środowiska pracy, wspieranie komunikacji między pracownikami oraz rozwijanie umiejętności miękkich pracowników.
Należy pamiętać, że dobre relacje między pracownikami wpływają nie tylko na poprawę efektywności pracy, ale również zwiększają motywację i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Współpraca w przyjaznym środowisku przyczynia się do zadowolenia pracowników i zwiększenia ich lojalności wobec pracodawcy.