magazyn żywności

Magazyn żywnościowy wymagania. Jak przechowywać produkty spożywcze na magazynie?

Każde pomieszczenie, w którym magazynuje się żywność, musi spełniać określone odgórnie wymogi i podążać według ustalonych standardów sanitarnych. Wymagania dotyczą zarówno segmentu BHP, jak i temperatury bądź wilgotności magazynu. Wszelkie uchybienia od ustalonych norm mogą skutkować pogorszeniem jakości produktów spożywczych tam przechowywanych, co może prowadzić do ich strat. Jak powinien wyglądać magazyn żywnościowy? Sprawdzimy to w tym artykule.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Produkty spożywcze potrzebują szczególnego traktowania. Dotyczy to każdego etapu przygotowania, od wytworzenia, przez pakowanie po warunki przechowywania żywności. O bezpieczeństwo muszą dbać przede wszystkim firmy zajmujące się dystrybucją artykułów spożywczych. Jednak nasze postępowanie w domu też może wydłużyć przydatność do spożycia. Jakie są podstawowe zasady przechowywania żywności? Sprawdźmy!

Przechowywanie żywności

Choć powszechnie znane jest pojęcie żywności, to na potrzebny niniejszego artykułu warto pochylić się nad tym pojęciem. Według Parlamentu Europejskiego żywnością określa się wszelkie substancje bądź produkty, które nadają się do jedzenia dla człowieka. Mogą one być przetworzone, częściowo przetworzone oraz nieprzetworzone. To ma znaczenie, dopiero kiedy zastanawiamy się, jak powinniśmy o nie dbać.

Do magazynowania żywności konieczne są odpowiednio przygotowane pomieszczenia. Uzależnione jest to od typu towarów oraz ich specyfiki. Produkty spożywcze przechowuje się na magazynie niechłodzonym lub w lodówkach. Należy pamiętać, że właściciele i osoby zarządzające pomieszczeniami magazynowymi muszą przestrzegać odgórnie przyjętych norm.

Warunki przechowywania towarów na magazynie

Istotną kwestią jest odpowiednie dostosowanie pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania towarów, które będą docelowo tam składowane. Żywność powinno się zabezpieczyć przed ciepłem i szkodnikami, a często też przechowywać w próżniowej przestrzeni. Same produkty powinny pozostać w stanie, który nie zagraża ich jakości i zapewni im jak najdłuższy termin przydatności do spożycia przez potencjalnych nabywców. Zmianie nie mogą ulec konsystencja, smak, zapach czy struktura. Należy zwracać uwagę na temperaturę i wilgotność, która panują aktualnie w pomieszczeniu i odpowiednio dostosowywać je potrzeb określonych artykułów żywnościowych. Warto brać pod uwagę zalecenia producenta co do wytycznych przechowywania produktów.

Istotne jest również rozmieszczenie wszelkich regałów, półek oraz sektorów z żywnością. Te należy we właściwy sposób oznaczyć i doświetlić. Wymagania sanepidu wskazują na to, że każda powierzchnia, pod którą ustawiany jest asortyment spożywczy, powinna być gładka. Zmniejsza to nagromadzenie się brudu oraz zarazków. Żywność składowana powinna być w specjalnie wyznaczonych opakowaniach, pojemnikach czy kartonach, co zniweluje prawdopodobieństwo upadku produktów, ich uszkodzenia i narażenia na zgniecenie.

Konfekcja wędlin — co to takiego?

Pod tym enigmatycznym terminem kryje się technika, która pozwala na sortowanie, zestawienie, zapakowanie bądź oznaczenie produktów według wcześniejszych wytycznych przedstawionych przez klienta. Tyczy się to wielu rodzajów produktów, ale najczęściej spotykamy się z tym procesem, gdy kupujemy wędliny w sklepie.

Warto wspomnieć o metodach, które wykorzystywane są do wykonywania wyżej wymienionych czynności. Można je manualnie składać do wyznaczonych opakowań bądź za pomocą maszyn, ale również automatycznych linii pakujących. Proces ten znacznie się dzięki temu skraca.

magazyn żywnościowy
Każdy produkt spożywczy wymaga innych warunków. Magazyn żywnościowy powinien być dostosowany do wszystkich.

Jak długo można przechowywać jedzenie pakowane próżniowo?

Wiele produktów gotowych pakowana jest próżniowo. To pozwala na wydłużenie ich przydatności do spożycia. Czas, o którym mowa jest zdecydowanie dłuższy niż standardowe przechowywanie produktów. Dzięki tego typu zabiegom wydłużymy czas na spożycie, zachowując smak, wygląd i zapach naszego jedzenia. Usuwając powietrze, a następnie szczelnie zamykając opakowanie, zapewnimy produktom bardzo dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jednakże czy ten czas jest jednakowy dla wszystkich produktów?

Otóż nie do końca. Okres przechowywania uzależniony jest od typu produktu, który pakujemy próżniowo. Z reguły przyjmuje się, że czas wydłuża się niemal pięciokrotnie. Pakować w ten sposób można produkty surowe, kawę, herbatę czy ryż.

Jak przechowywać owoce i warzywa?

Odpowiednie przechowywanie warzyw i owoców odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala im zachować piękny wygląd i zmniejsza ryzyko szybkiego zepsucia. Świeże owoce i warzywa powinny być przechowywane w niskich temperaturach, ale lepiej ich nie mrozić. Po wyjęciu z chłodni mogą szybciej się psuć. Nie powinno się też trzymać ich na magazynach z innymi produktami o intensywnym zapachu.

Warto także wspomnieć o kwestii spryskiwania owoców i warzyw nawozami sztucznymi. W skład tychże nawozów wchodzi w głównej mierze azot, który zamknięty w szczelnym opakowaniu wydziela szkodliwe oraz rakotwórcze substancje, które narazić mogą użytkowników na uszczerbek na zdrowiu.

Przechowywanie warzyw i owoców w domu

Zanim włożymy owoce i warzywa do lodówki, powinniśmy wyłożyć dolną szufladę ręcznikiem papierowym, który zbierał będzie wilgoć. Dzięki temu dłużej zachowywać będą świeżość. Sugeruje się, aby trzymać takie produkty na najniższych szufladach, najlepiej z dala od wyrobów mięsnych.

Nie powinno się przechowywać owoców i warzyw w foliowych, papierowych bądź innego typu woreczkach spożywczych. Nie należy ich niczym owijać, gdyż spowoduje to przyśpieszenie ich psucia oraz zniweluje smak. Potrzebują one stałego dostępu do powietrza i niskiej wilgotności. Ważne jest też utrzymanie czystości. Świeże owoce i warzywa wydzielają soki, których resztki zostają na półce. Zanim położymy tam kolejne produkty, półkę należy wytrzeć i poczekać aż wyschnie.

Jak przechowywać nabiał i produkty mrożone na magazynie?

Zasady składowania żywności mają wydłużyć jej przydatność do spożycia. To szczególnie ważne w przypadku nabiału i produktów mrożonych. Należy je składować w pomieszczeniach, w których panuje niska temperatura. Stosować do tego muszą się magazyny żywnościowe, sklepy, na których powinna być specjalna komora chłodnicza nabiału. Serki, twarogi i sery żółte powinny być mrożone. Można je zatem przechowywać z lodami i mrożonkami.

Tworzenie etykiet do produktów spożywczych i napojów a magazynowanie żywności

Kierownik magazynu i szef sklepu spożywczego muszą wykazać się znajomością podstawowych zasad mówiących o bezpieczeństwie żywności. Dotyczy to zarówno przechowywania produktów spożywczych, jak i tworzenia etykiet. Mówią one bardzo dużo o produkcie. Ważną częścią etykiety jest zawartość merytoryczna. Pozwala poznać zasady przechowywania żywności. Dotyczy to nie tylko wyrobów gotowych, ale też owoców i warzyw, które często znajdują się w opisanych skrzyniach lub siatkach.

Podsumowanie

Kwestia magazynowania nie dotyczy jedynie magazynów sklepowych, ale także naszych domowych schowków, lodówek czy innych miejsc służących do przechowywania żywności. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jak opakowane są nasze produkty. Ważną rolę odgrywa też dobra praktyka higieniczna. Należy dążyć do utrzymania czystości i pozbywania się psującej się żywności, aby nie miała kontaktu z tą dobrą. Takie postępowanie pozwoli wydłużyć czas na spożycie i utrzymać walory smakowe i wartość odżywczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *