Zadbaj o miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych w pobliżu swojej firmy
Czy wiesz, jak ważne jest miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych w pobliżu miejsca pracy? Oczywiście nie tylko tam, ale… Dla wielu z osób pracujących znalezienie wolnej przestrzeni do zaparkowania to uciążliwa codzienność. Dla pracowników z ograniczoną mobilnością to często kwestia zdrowia, a nawet możliwości pracy w ogóle. Czy tak jest rzeczywiście?
Wyobraź sobie, że codziennie zmagasz się ze stresem związanym z brakiem dostępnych miejsc parkingowych blisko zakładu pracy. 5 minut do przysłowiowego dzwonka a Ty nadal krążysz poszukiwaniu postoju dla swojego samochodu. W końcu… JEST! Trochę ciasno i trzeba pomocować się, by wyjąć wózek, przesiąść się, pokonać zaspy, kałuże, wyboje… Wyjechać na ulicę, by ominąć ciasno zaparkowane auta, pokonać kilka krawężników i… już jesteś prawie gotowy do pracy… Tylko Twój szef znowu znacząco spogląda na zegarek. Znasz tę codzienność? Pewnie tak, tylko… to właśnie Ty spoglądasz zegarek, a Twój pracownik… zwiesza głowę i bezradnie podjeżdża do swojego biurka.
W tej chwili zapewne zaczynasz rozumieć ciągłe spóźnienia Twojego pracownika, Marka poruszającego się na wózku. Chociaż możesz równie dobrze pomyśleć, żeby wcześniej wychodził z domu, by nie zmagać się z problemami z parkowaniem. To jednak nie jest rozwiązanie. Zawsze będzie mu trudniej, gdy nie będzie miał odpowiedniego, szerokiego i dostępnego miejsca parkingowego dla siebie blisko budynku firmy. Pomyśl, co z tym możesz zrobić, a jeśli nie wiesz, przeczytaj nasz artykuł.
Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych. Od zasad prawnych z nimi związanych, aż po procedurę wnioskowania o nie.
Kto może parkować na niebieskiej kopercie?
„Niebieskie koperty” to miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Są przeznaczone dla pasażerów i kierowców z kartą parkingową. Te ogólnodostępne zazwyczaj są usytuowane najbliżej wejść do budynków, aby osoby z trudnościami w poruszaniu się mogły łatwiej do nich dotrzeć. Teoretycznie wiesz, że na niebiesko oznaczone miejsca, są dla niepełnosprawnych. Tak naprawdę nie do końca wiesz, którzy z nich mogą z nich korzystać. Jesteś sprawny, więc najczęściej zauważasz, że na zatłoczonych parkingach marnuje się ta przestrzeń. Zazwyczaj koperty są puste, mimo że tak dogodnie usytuowane. To frustruje.
Być może mgliście pamiętasz ze szkolenia, że z takich miejsc możesz skorzystać, jeśli masz kartę parkingową. No nie masz… wiesz więc, że parkowanie na „niebieskiej kopercie” nie jest do końca zgodne z prawem. Ale cóż zrobić, przecież się spieszysz do pracy. Dziwne, żeby szef spóźniał się z tak banalnego powodu, jak problemy z pozostawieniem auta na parkingu. Nie raz tę wymówkę słyszysz od pracowników. A skoro niebieska koperta jest zwykle pusta to przecież nic się nie stanie. Nieprawda! Twoje zachowanie sprawi, że osoby z kartą parkingową muszą szukać miejsca dalej, na stanowiskach, które nie są dostosowane do ich potrzeb. Powoduje to dodatkowe problemy, takie jak trudności w poruszaniu się po parkingu, brak wyjścia pozbawionego krawężników oraz niewystarczająca przestrzeń między samochodami.
Co mówią przepisy o miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych?
Wytyczne dotyczące tworzenia miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych poznasz dokładnie, gdy przeczytasz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Kluczowe informacje, które powinny Cię zainteresować, wiążą się z:
- Wymiarami miejsc postoju auta dla niepełnosprawnych
Niebieska koperta jest szersza i powinna mieć wymiary 3,6 metra szerokości i 5 metrów długości. Dla parkingów usytuowanych wzdłuż jezdni obowiązuje długość przynajmniej 6 metrów. - Ilością oznaczonych stanowisk na parkingu publicznym
Liczba miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zależy od wielkości obiektu. Wytycz, jeśli teren należy do Ciebie co najmniej 1 stanowisko na 6-15 miejsc, 2 stanowiska na 16-40 miejsc, 3 stanowiska na 41-100 miejsc oraz 4% dedykowanych stanowisk na parkingu powyżej 100 miejsc. Wytyczając te miejsca, pomyśl nie tylko o swoich pracownikach, ale i o klientach i innych użytkownikach parkingu. - Warunki lokalizacyjne i oznakowanie
Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych wyraźnie oznacz i umieść w dogodnej lokalizacji. Pamiętaj, że nawierzchnia powinna być gładka, antypoślizgowa, bez krawężników i zjazdów. Jeśli planujesz stanowiska płatne, zamontuj dostępne parkomaty dla osób na wózkach inwalidzkich oraz osób niskorosłych. - Odpłatnością
Miejsca postojowe dla niepełnosprawnych na płatnych parkingach podlegają regulacjom zapisanym w regulaminach przez zarządcę terenu. W wielu miastach osoby uprawnione do parkowania w tych miejscach mogą korzystać ze zniżek lub parkować za darmo.
Jakie oznaczenia stosowane są dla miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych?
Nie możesz całkiem dowolnie oznaczać miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych nawet na własnym terenie. Znaki dotyczące tego typu stanowisk są ściśle określone, a to zapewnia wszystkim ich rozpoznanie i zarazem dostępność. Zastosuj zarówno znaki poziome, jak i pionowe dla lepszej widoczności niebieskiej koperty.
- Znaki pionowe
Pionowe oznaczenie to tablica z symbolem osoby na wózku inwalidzkim. Tablicę umieść na słupku przy danym miejscu parkingowym, aby była dobrze widoczna dla kierowców. - Znaki poziome
Poziome oznaczenie, zwane „niebieską kopertą”, to niebiesko pomalowana nawierzchnia miejsca parkingowego z symbolem koperty. Możesz dodatkowo domalować na niej symbol wózka inwalidzkiego.
Tymi oznaczeniami pomożesz zorientować się użytkownikom parkingu, czy mogą zajmować miejsce parkowania w określonej lokalizacji. Niepełnosprawni zaś bez trudu zorientują się, gdzie mogą zaparkować i nie mieć problemów związanych zza małą przestrzenią.
Co się stanie, gdy niebieską koperty zajmą osoby nieuprawnione?
Postarałeś się i skoro dysponujesz terenem przy firmie, utworzyłeś miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, Twój pracownik nie będzie musiał przeżywać codziennego stresu. Być może jesteś zadowolony z siebie. Wyglądasz przez okno, a na nowo utworzonym miejscu widzisz samochód kuriera lub innej nieuprawnionej osoby. W oddali widzisz zaś, jak Twój pracownik z niepełnosprawnością nadal poszukuje miejsca do zaparkowania swojego auta. Porażka!? Wiesz, że przepisy wyraźnie określają, kto może parkować na miejscach dla niepełnosprawnych. Być może teraz sobie przypominasz, jak sam korzystałeś na „krótkie” 5 minut z niebieskich kopert bez uprawnień. Co teraz? Chciałeś innego efektu.
No cóż, możesz podejść do kuriera i powiedzieć mu by przeparkował swoje auto. Lecz ile razy będziesz jeszcze to robił? Równie dobrze więc możesz zadzwonić policję lub po straż miejską. Zanim to zrobisz, upewnij się, czy za szybą samochodu kurier nie ma aktualnej karty parkingowej.
Kary dla osób nieuprawnionych parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych
Trudno. Dzwoniąc, by służby zajęły się problemem, masz świadomość, że parkujący poniesie konsekwencje. Niestety będą one dotkliwe, ale jednocześnie nauczą szacunku i respektowania przepisów. Mandat może otrzymać każda osoba, która zajmuje miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych bez karty lub też używa bezprawnie karty parkingowej innej osoby.
Kary wynoszą odpowiednio:
- 500 zł za brak karty parkingowej.
- 800 zł za używanie cudzej karty parkingowej.
- 7 punktów karnych.
Jak utworzyć dodatkowe miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych pod blokiem lub w okolicy firmy?
Wszystko jest proste, gdy jesteś właścicielem lub zarządzasz danym terenem. Nie musisz nikogo pytać o zgodę, tylko sam podejmujesz kroki, aby utworzyć większą ilość miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych, czy to pracowników, czy to klientów. Problemem będzie, gdy Twoja firma mieści się na terenie publicznym: na osiedlu lub w bloku. W takich miejscach każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota. Miejsc postojowych dla samochodów zawsze brakuje. Zdajesz jednak sobie sprawę, że niebieskie koperty powinny być rozmieszczone między blokami w odpowiedniej ilości, tak aby mieszkańcy oraz osoby tymczasowo przebywające na danym terenie mogły spokojnie zaparkować swoje samochody.
Nawet w takiej sytuacji, gdy nie jesteś właścicielem terenu, możesz skłonić odpowiednie organy do utworzenia dodatkowej niebieskiej koperty, z której będzie mógł korzystać Twój pracownik poruszający się na wózku. Oczywiście, jeśli złożysz wniosek o dodatkowe miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych, zarządca terenu nie zawsze musi się zgodzić na Twoją propozycję. Może wyznaczyć miejsce w innej lokalizacji. Tu kluczowe są bezpieczeństwo, ale także dobra wola konkretnych ludzi. Oczywiście takie miejsce, jeśli jest ogólnodostępne, będą zajmowali także inni uprawnieni użytkownicy samochodów. Może się niestety zdarzyć, że Twój pracownik nadal ma problemy z parkowaniem swojego auta w pobliżu firmy.
Jak załatwić indywidualne miejsce parkingowe w pobliżu firmy?
Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie utworzenie indywidualnego miejsca parkingowego blisko firmy. Najczęściej tego typu niebieskie koperty powstają na wniosek samych osób niepełnosprawnych w pobliżu miejsc ich zamieszkania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby poza drogami publicznymi, na Twój wniosek zarządca lub właściciel utworzył indywidualne stanowisko dla Twojego pracownika. Skontaktuj się więc z odpowiednimi administratorami i złóż wniosek o utworzenie indywidualnego miejsca parkingowego. Opisz sytuację i odpowiednio uzasadnij, dlaczego Twój pracownik potrzebuje takiego rozwiązania. Możesz zadeklarować pokrycie kosztów oznakowania takiego miejsca numerem rejestracyjnym samochodu pracownika z niepełnosprawnością.
Gdy uzyskasz zgodę, będziesz miał pewność, że tylko Twój pracownik będzie mógł korzystać z konkretnej niebieskiej koperty. Poza nim, wszyscy inni, nawet jeśli posiadają kartę parkingową, będą narażali się na otrzymanie mandatu. Pamiętaj, że Ciebie także to dotyczy.
Jak złożyć wniosek o wyznaczenie nowego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych?
Teraz kiedy już wiesz prawie wszystko, zdecyduj, o jakie miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych w okolicy Twojej firmy będziesz się ubiegał: ogólnodostępne, czy indywidualne. Niezależnie od tego, podejmij następujące działania i przejdź sprawnie przez procedurę.
- Ustal, kto zarządza terenem w okolicy Twojej firmy
By prawidłowo zaadresować wniosek i uzyskać zgodę na wyznaczenie nowego miejsca parkingowego, powinieneś znać właściwego adresata. Może to być Zarząd Dróg Miejskich, Wydział Infrastruktury w Urzędzie Gminy, wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa, a także właściciel prywatny. - Wypełnij wniosek
Przygotuj wniosek, wskazując czy chodzi Ci o ogólnodostępne miejsce parkingowe, czy też indywidualne miejsce dla auta Twojego pracownika. Podaj dokładną lokalizację proponowanego miejsca. Dołącz szkic z wyrysowaną niebieską kopertą. - Przestrzegaj przepisów
Upewnij się, że proponowane miejsce spełnia przepisy prawa o ruchu drogowym i jest bezpieczne dla wszystkich użytkowników parkingu, dróg i chodnika. - Zadbaj o formalności
Podaj swoje dane, dane adresata, dokładną lokalizację oraz podpisz się. Warto, aby pod wnioskiem podpisał się również Twój pracownik. - Złóż wniosek w dwóch egzemplarzach
Jeden egzemplarz przekażesz zarządcy terenu, drugi zachowasz dla siebie jako potwierdzenie.
Rozpatrywanie wniosku zazwyczaj trwa około miesiąca. W tym czasie zarządca terenu oceni wniosek oraz potrzebę utworzenia nowego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych, uwzględniając możliwości prawne i bezpieczeństwo. Jeśli uzyskasz akceptację, zarządca zajmie się realizacją utworzenia stanowiska. Ty nie będziesz podnosił żadnych kosztów.
Jak załatwić miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych pod firmą?
Postarałeś się i powstało indywidualne miejsce parkingowe dla Twojego pracownika z niepełnosprawnością. Wbiegasz z impetem do firmy. Za 5 minut rozpoczynacie pracę. Lekko zdyszany i zestresowany, bo nie mogłeś znaleźć miejsca postojowego, by zaparkować swój samochód. Rozglądasz się po biurze… niespodzianka. Marek jest już przy swoim biurku i wypełnia jakieś formularze… I tak dzień po dniu okazuje się, że dociera do pracy dużo wcześniej przed Tobą. Jego problemem z tego wynika, nie było zbyt późne wychodzenie z domu, ale uciążliwe poszukiwanie miejsca do zaparkowania samochodu.
Zapamiętaj więc, że miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są dla nich niezbędnym udogodnieniem, by móc sprawniej realizować potrzeby, docierać do pracy, lekarza, czy na rehabilitację. Nie korzystaj choćby na 5 minut z takiego postoju. Zostaw niebieskie koperty dla osób posiadających kartę parkingową i nie narażaj się na mandat. Ułatwisz tym życie swoich potencjalnych klientów oraz swoich pracowników, którzy mają problemy z poruszaniem się.
Podejmij też działania, które doprowadzą do utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w pobliżu Twojej firmy, tak aby żadna uprawniona osoba nie miała już problemów z pozostawieniem swojego auta na odpowiednio dostosowanym stanowisku. Jeśli to Ty jesteś właścicielem lub zarządzającym terenem w pobliżu firmy, znając przepisy, utworzysz odpowiednią ilość niebieskich kopert zgodnie z wytycznymi, ale także i potrzebami. Natomiast, jeśli w okolicy brakuje tego typu miejsc, możesz sprawić, że powstaną dodatkowe stanowiska. Wystarczy, że zlokalizujesz zarządcę lub właściciela terenu i złożysz odpowiednio uzasadniony wniosek. To jedno działanie może zmienić wszystko i poprawić znacznie funkcjonowanie Twoich pracowników i klientów z niepełnosprawnością.