Wnętrze lodówki. Obrazek w artykule Temperatura w lodówce – jakie są zalecane wartości dla różnych produktów?

Temperatura w lodówce – jakie są zalecane wartości dla różnych produktów?

Każdy z nas chce, aby przechowywane w lodówce produkty były świeże jak najdłużej. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest odpowiednia temperatura w lodówce. Nie tylko zapewnia ona dłuższą trwałość żywności, ale także chroni przed rozwojem szkodliwych bakterii, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie.

Optymalna temperatura w lodówce to nie tylko kwestia techniczna, ale także praktyczna. Różne produkty wymagają różnych warunków przechowywania, a właściwe ustawienie temperatury może znacząco wpłynąć na jakość i smak naszych ulubionych potraw. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalecane wartości temperatury dla różnych produktów i jak dbać o to, by w Twojej lodówce panowały idealne warunki dla przechowywanej żywności.

Przeczytaj również: NIP europejski

Kuchnia i lodówka. Obrazek w artykule Temperatura w lodówce – jakie są zalecane wartości dla różnych produktów?

Dlaczego temperatura w lodówce jest tak ważna?

Odpowiednia temperatura we wnętrzu lodówki pozwoli nam nie tylko cieszyć się świeżością przechowywanych tam produktów. Jest ona również fundamentem zdrowia naszego i naszych bliskich. Od tego, jaka temperatura będzie panować w lodówce, zależy również, jak szybko będziemy musieli kupić kolejne produkty spożywcze. Dzięki temu zaoszczędzimy kilka złotych każdego miesiąca

Właściwie dobrana temperatura nie może spaść poniżej 0 stopni, gdyż produkty zamarzną. Nie powinna być również wyższa niż 5 stopni, gdyż sprawi ona szybsze namnażanie się bakterii. Optymalnym zakresem są 2-3 stopnie Celsjusza. Zapewni to świeżość produktów spożywczych na długi czas.

Optymalna temperatura w różnych częściach lodówki

Każda strefa lodówki ma swoją własną temperaturę. Stratyfikacja termiczna nie jest jednak znowu tak oczywista. Rozkład temperatury nie jest jednorodny i w rozeznaniu się na pewno pomoże nam zerknięcie do instrukcji obsługi lodówki. Temperatura w lodówce co do zasady układa się w kilku strefach następująco:

  1. Dolne pojemniki – to najcieplejsze miejsce w lodówce, gdzie temperatura oscyluje w granicach +7-8 stopni Celsjusza,

  2. Dolne półki lodówki – tutaj panuje zwykle panuje najniższa temperatura: +2-3 stopnie,

  3. Środkowe półki lodówki – tutaj z kolei temperatura wzrasta do +4-5 stopni,

  4. Przestrzeń na górnych półkach lodówki – najcieplejsze miejsce jest na górze lodówki, gdzie temperatura może sięgać aż +7-8 stopni Celsjusza,

  5. Półki na drzwiach lodówki – to miejsce, gdzie panuje najwyższa temperatura od +8 do nawet 13 stopni! Pamiętajmy, aby przechowywać tam produkty wyłącznie o długich terminach przydatności.

Każda z tych stref ma swoją charakterystykę. Poszczególne strefy chłodzenia przeznaczone są do zupełnie innych celów. Nie zawsze jest łatwo ustawić optymalną temperaturę w naszej lodówce. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jednak, jaka temperatura we wnętrzu urządzenia będzie najlepsza dla Ciebie.

Jakie produkty przechowywać w jakiej temperaturze?

Od tego, jaka temperatura będzie w Twojej lodówce, zależy bezpośrednio Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Każdy produkt spożywczy wymaga innego traktowania i innego sposobu przechowywania. Prześledźmy teraz najbardziej popularne przykłady żywności pod kątem ich miejsca w lodówce.

Mięso i ryby

To produkty, które dość szybko tracą swoją świeżość, dlatego też powinny być przechowywane w niskich temperaturach. Za odpowiednią temperaturę dla przechowywania mięsa i ryb uważa się najniższe półki lodówki. Jest tam najchłodniej, a przez to niebezpieczne drobnoustroje rozwijają się najwolniej. Pamiętajmy, że świeże mięso jest wyjątkowo podatne na rozwój groźnych dla człowieka bakterii.

Warzywa i owoce

Do przechowywania owoców trzeba przeznaczyć czyste, suche i chłodne miejsce. Idealnie sprawdzą się do tego dolne szuflady lodówki. Niższa temperatura, która tam panuje, zapewni im długą świeżość. Warto owinąć je również papierem, co przedłuży ich czas spożycia.

Nabiał

Powinien być przechowywany na półkach umieszczonych najwyżej w naszej lodówce. Panują tam wyższe temperatury, przez co zachowamy jego świeżość. Sery, kefiry, jogurty wymagają jedynie lekkiego schłodzenia.

Gotowe potrawy

Z reguły nie powinniśmy przechowywać ich dłużej niż 2-3 dni, w przeciwnym razie grozi to ich szybkim zepsuciem. Powinny być szczelnie zamknięte w pojemnikach lub garnkach. Dla bezpieczeństwa, podobnie, jak owoce i warzywa, można je owinąć papierem.

Technologie wspomagające utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce

Technika przetrzymywania i konserwacji żywności zanotowała dynamiczny rozwój w ostatnich czasach. Dzisiaj do wyboru mam technologie pozwalające zachować odpowiednią temperaturę panującą w lodówce. Możemy wykorzystać elektroniczny panel sterowania, czy ustawić termostat regulując poziom chłodzenia. Tradycyjne pokrętło odchodzi już powoli do lamusa. Obecnie sami możemy ustawić wybraną temperaturę i w niej przechowywać żywność.

Podwójna cyrkulacja powietrza

Nowoczesne urządzenia chłodzące posiadają dwa obiegi powietrza. Zwykle jest tak, że chłodne i suche powietrze z zamrażarki poniżej przedostaje się do lodówki, sprawiając, że warunki przechowywania żywności pogarszają się. Zastosowanie odrębnego, bardziej wilgotnego powietrza przedłuża zdatność produktów spożywczych.

Technologia No Frost

Polega ona na odprowadzaniu nadmiaru wilgoci poza lodówkę. Dzięki temu wewnątrz urządzenia nie gromadzi się szron. Pozwala to na unikanie rozmrażania, a same produkty nie pokrywają się lodem.

Tryb wakacyjny

Gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas i nie chcemy rozmrażać lodówki, możemy skorzystać z trybu wakacyjnego. Polega on na czasowym ustawieniu temperatury na odpowiednim poziomie, na przykład 15 stopni, który zmniejszy moc chłodzenia, ale zachowa nasze produkty w świeżości.

Metal Cooling

Pozwala nam ustawić temperaturę w lodówce. Polega to na tym, że tylna ściana lodówki wykonana jest ze stali. Utrzymuje ona i magazynuje chłód, dzięki czemu temperatura w lodówce zachowuje optymalną wartość. Zmiany temperatury stają się niewielkie, co wpływa również na mniejszy pobór mocy.

Praca dostosowana do potrzeb

Nowoczesne lodówki na bieżąco dbają o temperaturę w lodówce. Dzięki temu nie musimy się już martwić czy przechowywane artykuły spożywcze będą zawsze świeże, ani jaka powinna być temperatura.

Oszczędność prądu

Optymalna temperatura panująca we wnętrzu lodówki ma bezpośredni związek z poborem mocy. Odpowiednia klasa energetyczna urządzenia oszczędza prąd. Z kolei niska klasa energetyczna urządzenia niekorzystnie wpływa na środowisko, jak również podnosi nasze rachunki. Wybierajmy zatem energooszczędne lodówki, które bez problemu zapewnią nam komfort ich użytkowania.

Technologia HarvestFresh

Polega ona na symulowaniu cyklu dobowego za pomocą diod RGB. Odpowiednie oświetlenie i zmienność jego koloru przypominają te, w których rosły i dojrzewały warzywa i owoce. Przez to w lodówce zaczyna panować podobna atmosfera do tej naturalnej. Finalnie wzrasta wartość odżywcza zgromadzonych produktów. Przede wszystkim podnosi się w nich zawartość witaminy C.

Jak kontrolować i regulować temperaturę w lodówce?

Stare modele lodówek i chłodziarki nie miały możliwości ustawiania temperatury. Późniejsze wersje były już wyposażone w pokrętło, za pomocą którego można było wybrać już interesujący nas poziom chłodzenia. Nazywamy to termostatem mechanicznym. Dzięki najnowszym rozwiązaniom mamy możliwość korztystania z wielu przydatnych funkcji, aby przechowywanie żywności stało się prostsze.

W najbardziej nowoczesnych lodówkach mamy do czynienia z elektronicznymi panelami dotykowymi termostatami elektronicznymi. Za ich pomocą nie tylko ustawimy odpowiednią temperaturę, lecz również zaprojektujemy jej zmianę w czasie. Zwykle dostępne są dwa główne przyciski + i -, które służą odpowiednio do podwyższania i obniżania temperatury.

Temperatura w lodówce – Podsumowanie i rekomendacje

Choć obsługa lodówki wydaje się prosta, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Unikajmy wkładania do lodówki ciepłych potraw. Ciepłe powietrze unosi się w całej lodówce zaburzając warunki przechowywania żywności i zwiększając pobór mocy,

  2. Nie otwierajmy zbyt często drzwi lodówki. Potrzebuje ona wtedy więcej czasu by na niowo ustawić temperaturę na odpowiednim poziomie.

  3. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu i rozmrażaniu lodówki. Zaszroniona lodówka będzie zużywać więcej mocy przy mniejszej wydajności. Zaburzy to również cyrkulację powietrza, co doprowadzi do zepsucia się jedzenia.

  4. Sprawdzajmy, czy na pewno zamknęliśmy za sobą drzwi lodówki. Tylko zamknięta lodówka posiada odpowiednie warunki do przechowywania żywności. W przypadku otwartych drzwi urządzenie może się nawet samo rozmrozić.

Podsumowanie

Podtrzymywanie odpowiedniej temperatury w lodówce to klucz do zachowania świeżości i jakości przechowywanej żywności. Jak mogliśmy się przekonać, różne produkty mają różne wymagania, a zrozumienie tych potrzeb pozwala nam cieszyć się smakiem i wartościami odżywczymi naszych ulubionych potraw przez dłuższy czas.

Dbanie o optymalną temperaturę w lodówce to nie tylko kwestia techniczna, ale także praktyczna. Właściwe ustawienia i regularne monitorowanie warunków wewnątrz urządzenia to inwestycja w zdrowie i komfort naszej rodziny. Pamiętajmy, że odpowiednia troska o nasze produkty to gwarancja ich najlepszego smaku i wartości odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *