Dlaczego wigilia firmowa jest kluczem do budowania zespołowej spójności?
Wigilia firmowa to tradycyjne chrześcijańskie święto, ale to również idealny moment aby zintegrować się z pracownikami. Grudzień, będąc ostatnim miesiącem w roku, dla wielu stanowi również okres podsumowań i planów na przyszłość. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia nastrajają do wspólnego spędzania czasu. Dotyczy to nie tylko rodziny, lecz również znajomych i pracowników. Gwiazdka firmowa może stać się wyjątkową okazją aby poznać się bliżej. Dlatego tak ważna jest dobra organizacja wigilii firmowych.
Przeczytaj również: Komunikacja w firmie
Dlaczego organizacja wigilii firmowej jest tak ważna?
Wigilia firmowa przez wielu uważana jest za zbyteczny wydatek w napiętym już budżecie. Tak naprawdę organizując wigilię firmową, inwestujemy w naszych pracowników. Lepsze relacje międzyludzkie mogą zaowocować dobrą atmosferą w zespole, a nawet zwiększeniem zysków. Poprawi się również wizerunek szefa, jako dbającego o różne potrzeby pracowników.
Wigilia firmowa stanowi formę podziękowania swoim wszystkim pracownikom za ich wkład włożony w rozwój i utrzymanie firmy w mijającym roku,
Wysiłek włożony w organizację wigilii firmowej może zwrócić się w postaci pozytywnego impulsu ze strony pracowników, którzy docenią starania organizatora,
Przyjęcie świąteczne to idealna okazja, by przyznać pracownikom wyróżnienia i nagrody za ich całoroczny wysiłek,
Firmowe przyjęcie wigilijne może zostać wzbogacone warsztatami albo konkursami, które przyniosą wszystkim świetną zabawę,
Z drugiej strony brak świątecznego spotkania może stworzyć wrażenie, że firma nie interesuje się pracownikami. Nie organizując spotkania, stworzysz fatalne wrażenie.
Wigilia firmowa – plusy i minusy
Istnieją różne modele obchodzenia Świąt, jednak spotkanie wigilijne stanowi ten najbardziej popularny. Świąteczna atmosfera służy integracji pracowników i lepszym wzajemnym poznaniem. Warto przy tej okazji wygłosić krótkie przemówienie podsumowujące miniony rok. Można opowiedzieć o sukcesach firmy i wskazać przyszłe cele. To może być bardzo motywujący element spotkania.
Nie każdy lubi jednak spotkania. W czasach pracy zdalnej ludzie stali się wyizolowani. Część ich potrzeb społecznych zmniejszyła się. Niektórzy mogą uważać tego typu uroczystości firmowe za stratę czasu. Z innej strony to zawsze duży wydatek dla pracodawcy. Niektórych firm nie stać nawet na kameralną wigilię. Takie spotkanie może dla obu stron okazać się przykrym obowiązkiem.
Możemy mieć jeszcze do czynienia z sytuacją, w której pracownicy już długo ze sobą pracują i dobrze się znają. Wtedy niepotrzebnym staje się urządzanie wystawnego przyjęcia. Można udać się po prostu na świąteczny jarmark, a potem spędzić wspólnie czas w małym gronie.
Jak sprawić, by wigilia firmowa w 2023 roku była wyjątkowa?
Wigilia firmowa to niezwykła okazja, by spotkać się w dobrze nam znanym gronie, ale w zupełnie innej atmosferze. Warto postarać się, aby ten czas był dla wszystkich wyjątkowy.
Organizację niezapomnianej wigilii firmowej powinna być dla nas priorytetem. Nie powinna spaść na nas z zaskoczenia. Najlepiej przygotować się zawczasu. Jeżeli jesteś przytłoczony obowiązkami służbowymi, warto podzielić się z kimś organizacją imprezy. Można też zlecić to zadanie firmie zewnętrznej, która zadba o każdy szczegół.
Zwróćmy uwagę przede wszystkim na charakter spotkania. Powinniśmy zadbać o wystrój, który jednoznacznie będzie kojarzyć się ze atmosferą świątecznego spotkania. Może postaw w rogu choinkę? To drzewo jednoznacznie kojarzy się z Bożym Narodzeniem. A może zaproś pracowników do wspólnego jej ubierania? To na pewno może zintegrować Twój zespół. Poza tym postaw na wystrój sali, który jednoznacznie będzie wskazywał na wyjątkowość tego momentu.
Oprócz wyglądu liczy się również treść, czyli firmowy stół wigilijny. Przychodząc na wieczerzę wigilijną, pracownicy spodziewają się dobrego jedzenia. Możesz zaserwować upstrzony grzankami tradycyjny barszcz czerwony albo w podane sosie tatarskim jabłko pieczone. Wystarczy dobrać odpowiednie menu, ale najpierw porozmawiaj najpierw z pracownikami o ich kulinarnych predyspozycjach. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Przede wszystkim jednak postaraj się skupić na pracownikach. Spędzaj czas rozmawiając z nimi i lepiej ich poznając. Niech każdy z nich czuje się wyróżniony i doceniony. Zamień ze wszystkimi chociaż kilka zdań, niech czują, że ta impreza świąteczna została zorganizowana przede wszystkim dla nich.
Organizacja wigilii firmowej
Imprezy integracyjne, a taką jest wigilia firmowa, tylko z pozoru wydają się proste w organizacji. Trzeba zadbać o wiele szczegółów, o których zwykle nie myśli się na samym początku. Nie zachęcamy, ale sugerujemy wsparcie się doświadczeniem zawodowych firm eventowych w tym zakresie, zamiast samemu organizować wigilię. Czas gorączki świątecznych przygotowań z pewnością nie służy znalezieniu wystarczającego czasu na organizację takiej imprezy.
Pierwsze ustalenia
Organizując wigilię firmową, należy pamiętać, że to spotkanie dla Twoich pracowników. To oni w tym szczególnym momencie są najważniejsi. Wybierając atrakcje wieczoru, powinieneś kierować się ich wskazaniami. Powinni poczuć się docenieni i wyróżnieni. Może dobrym pomysłem byłaby ankieta? Wtedy swoista oferta wigilii firmowej byłaby atrakcyjna dla wszystkich. Przykładowe pytania do ankiety mogą wyglądać tak:
Czy chcesz organizacji wigilii firmowej w biurze, czy poza nim?
Czy na wigilię firmową chcesz przyjść sam czy, z rodziną?
Czy preferujesz przyjęcie wigilijne na siedząco, stojąco czy może aktywnie?
Twoi pracownicy powinni mieć wybór, czy zorganizować świąteczną imprezę w znanym im otoczeniu, czy może zdecydować się na dwudniowy wypad za miasto. Nie masz również prawa aby zmuszać kogokolwiek do udziału w spotkaniu.
Kiedy i gdzie zorganizować wigilię firmową?
Aby zagwarantować udaną wigilię firmową, trzeba wyrobić się z czasem. Kalendarzowa wigilia przypada 24 grudnia, ale zwykle jest rodzinną kolacją, a nie spotkaniem integracyjnym. Do dyspozycji mamy zatem jedynie kilkanaście dni grudnia, kiedy musimy wyrobić się z organizacją spotkania wigilijnego. Potem pracownicy nie będą mieli chęci na poświęcenie swojego czasu w tak ważnym momencie ich życia rodzinnego.
Jeśli w ankiecie zdecydowaliście się na to, aby wigilia pracownicza odbyła się w biurze, to odpada Wam już jeden problem. Nie musicie rezerwować lokalu, co nie zawsze jest proste ze względu na napięte terminy. Zastanów się jednak, czy dysponujesz odpowiednią salą, aby zorganizować wigilię firmową. Powinna ona odbyć się w miejscu przystającym swoim wyglądem do rangi spotkania. Ważne jest, by wszyscy mieli gdzie usiąść, zjeść i się pobawić. Jeśli natomiast planujesz dodatkowe atrakcje, musisz pomyśleć o większej przestrzeni.
Jeśli zdecydowałeś się na świąteczne spotkanie pracownicze poza siedzibą firmy, to masz wiele opcji do wyboru. Wigilia firmowa Karpacz wzbogacona o degustację lokalnych specjałów? Brzmi świetnie! Pamiętaj jednak, że im wcześniej zarezerwujesz miejsca noclegowe, tym będziesz miał ich lepszy wybór. Swoje poszukiwania zacznij już w październiku, kiedy baza hotelowa na koniec grudnia jest jeszcze niezarezerwowana. Warto również włączyć w poszukiwanie odpowiedniego miejsca cały zespół.
Goście, jakich zaprosisz na wigilię firmową
Gdy już znasz miejsce wydarzenia, warto zainteresować się gośćmi. W jakich sposób ich zaprosić? Jeśli uczestnikami spotkania będą wyłącznie Twoi pracownicy, wystarczy zaproszenie wysłane drogą mailową. Jednak kiedy gościem zaproszonym na wigilię firmową pozostający z Tobą w dobrych relacjach jest ważny klient, to dobrze to zrobić to osobiście lub pocztą.
Warto poinformować wszystkich o możliwie wcześniejszym przybyciu. Korki na drogach to zmora naszych czasów. Wcześniejsze przybycie wyeliminuje spóźnienia, jak również uchroni wigilijny wieczór przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.
Pomysły na firmową gwiazdkę
Istnieje wiele możliwych scenariuszy dla wigilijnego spotkania. Forma wigilii firmowej uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb i chęci samych pracowników. Możesz to być piękna dworska sala balowa, a w niej uroczysta kolacja w otoczeniu pięknych świątecznych dekoracji. Wszystko zależy od Was!
Tradycyjna kolacja wigilijna
Firmowa impreza wigilijna może przypominać domowe spotkanie. By zorganizować przyjęcie świąteczne, nie zapominaj o tradycyjnym wystroju sali. Możesz zaangażować w to swoich współpracowników i zaproponować im na przykład wspólne ubieranie choinki. Na stole nie może zabraknąć najbardziej znanych i lubianych dań. Tutaj również możesz postawić na współpracę i zaoferować wspólne przygotowanie wigilijnych potraw. Nie muszą być wyszukane. Tradycyjna sałatka jarzynowa i świąteczny kompot domowy powinny trafić w gusta wielu osób. Wspólne biesiadowanie ma wiele plusów i może dostarczyć wiele radości.
Impreza przebierana
Atrakcje związane z wigilią firmową można urozmaicić przebierając się. Może warto pomyśleć o motywie przewodnim? Postacie Disneya albo Gwiezdne Wojny? Darth Vader, który wręcza prezenty, może stać się hitem imprezy. Będzie to ciekawe przełamanie codziennej rutyny. Świetne firmowe imprezy świąteczne są niezapomniane właśnie z powodów takich szczegółów!
Firmowe Mikołajki dla dzieci
Świąteczny event w postaci spotkania dla najmłodszych należy do polskiej klasyki. Organizacja takiego wydarzenia daje pozytywne wrażenie. Tworzy wizerunek pracodawcy, który troszczy się nie tylko o swoich pracowników, lecz również o ich rodziny. Budzi to zaufanie pracowników do swojego przedsiębiorstwa. Pamiętaj, aby zapewnić dzieciom wiele atrakcji. Oczekiwanie na Mikołaja może się przedłużać, a dzieci dość szybko ulegają nudzie. Dobrze jest zatrudnić animatorów, którzy będą zapewniać dzieciom ciągłe atrakcje.
Warsztaty świąteczne
A może warsztaty połączone z wieczerzą wigilijną? To czas, kiedy można nauczyć się czegoś nowego. Nic tak nie służy integracji pracowników, jak wspólnie wykonywanie zadań. Mogą być to kalambury, nauka tańca czy malowania. Wigilia firmowa stanie się okazją dla Twoich podwładnych, by rozszerzyć swoje horyzonty. Zaproponuj im zawody kulinarne w stylu Master Chefa, a na pewno przez długi czas będą wspominać wspólne przygotowanie niektórych potraw.
A może las w słoiku? To nic innego, jak miniaturowy „zagajnik” umieszczony w szklanym słoju. W jego wnętrzu tworzy się mikroklimat, który może nas cieszyć latami. Nie wymaga on podlewania, więc jego pielęgnacja nie jest uciążliwa. Całą swoją imprezę wigilijną możesz oprzeć na tego typu aktywnościach. Wigilie firmowe nie muszą być nudnymi spotkaniami pod krawatem. Oficjalną imprezę zostaw dla na później, a przed Świętami pozwól się pracownikom dobrze bawić!
Akcja charytatywna
Nic tak nie łączy ludzi, jak pomaganie innym. Może zamienić firmowe spotkanie wigilijne w siedzibie firmy na wspólną akcję charytatywną? Możecie zrobić licytację przyniesionych przedmiotów albo świadczonych przez siebie przysług. Na przykład możecie licytować 5 lekcji gry na gitarze albo trzykrotne podwiezienie do pracy. Ogranicza Was tylko wyobraźnia. Zebrane środki możecie przeznaczyć na ważny cel charytatywny. Warto wcześniej zrobić ankietę, dotyczącą tego, na co przeznaczyć pieniądze.
Maraton filmów świątecznych
A może wśród Twoich pracowników są kinomaniacy? Wtedy warto zorganizować wigilię firmową w konwencji maratonu filmów świątecznych. Bożonarodzeniowe klasyki z pewnością przypadną wszystkim do gustu. Choć możesz wykazać się inwencją i wyszukać filmowe pozycje, które nie są jeszcze szerzej znane Twojemu zespołowi.
Karaoke
Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólny śpiew. Z małym dodatkiem procentów sprawia on, że nawet najwięksi wrogowie w czasie tego magicznego wieczoru mogą zobaczyć w sobie przyjaciół. Możesz postawić na tradycyjne, lubiane utwory lub też ograniczyć repertuar wyłącznie do świątecznych hitów. Śpiewajcie na całe gardło, uwolnijcie drzemiący w Was potencjał. Idźcie na całość!
Bądźcie aktywni!
Wigilia firmowa może mieć również postać imprezy wyłącznie dla chętnych. Przykładem może być wyjazd na obóz narciarski lub wędrowny w górach. Wiadomo, że nie każdy przepada za tym sposobem spędzania wolnego czasu. Możliwe jest jednak, że znajdziesz w swoim zespole osoby kochające sport. Wigilia firmowa może być dla nich szansą aby sprawdzić swoje możliwości i określić swoje granice.
Upominki dla gości
Tradycją jest otrzymywanie przez pracowników drobnych upominków. Mogą one przybrać postać premii świątecznej dodawanej do wynagrodzenia, lub bardziej rzeczowych „nagród”. Gdy nie wiesz, co sprezentować swoim pracownikom, postaw na karty podarunkowe. Niech sami wybiorą sobie prezent na Święta. Pamiętaj też o dzieciach pracowników. Nawet drobna paczka sprawi dzieciom radość.
Jeśli jednak nie masz już żadnego pomysłu na prezent, możesz zaproponować tak zwany „Secret Santa”, czyli oferujesz robić pracownikom prezenty dla siebie nawzajem. W tajnym losowaniu wybierają one osobe, której zrobią prezent. W dzień imprezy kładą go pod choinkę, a następnie wyznaczona do tego osoba wręcza je „adresatom”. To wspaniała zabawa, pełna wyczekiwania i zwrotów akcji. Bowiem prezentem wigilijnym może być wszystko. Ważne jest to, jak dobrze znasz swoich pracowników.
Podsumowanie
Wigilia firmowa to ma zarówno religijny wymiar, jak i integracyjny. To czas, w którym Twoi pracownicy mogą się spotkać przy wspólnym stole i spędzić ze sobą dobrze czas. Za świąteczną imprezą może stać przede wszystkim chęć integracji. Zwykle towarzyszy jej dobry nastrój, gdyż czas organizacji spotkań wigilijnych rozpoczynają przerwę świąteczną, na ktyórą wszyscy czekają. Nie zmarnuj tej okazji aby jeszcze lepiej poznać Twoich pracowników. Oczywiście forma wigilii firmowej jest ważna, natomiast najbardziej istotne jest stworzenie zespołu, który będzie pracował w swoim towarzystwie przez kolejny rok.