kawa w pracy

Kawa w pracy. Zalety i wady picia kawy w pracy

Jak zapewne dobrze wiecie, kawa jest napojem, który działa pobudzająco na nasz organizm. Dzieje się tak za sprawą kofeiny, która jest jej głównym składnikiem. Sprawia to, że nie czujemy zmęczenia i pobudzeni energią możemy brnąć w wir pracy. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zatrudnionych po przybyciu do firmy oddaje się rytuałowi spożycia porannej kawy. Dlaczego kawa w pracy jest ważna? Zapraszam do lektury artykułu o jej wadach i zaletach!

Poranna kawa w pracy — jak pić, żeby sobie nie szkodzić?

Wiele osób przyzna, że poranek bez wypicia mocnej, gorącej kawy jest dość… ciężki. Taki gorący napój niewątpliwie pobudza zaspane komórki w naszej głowie, poprawia sprawność umysłową i daje naszemu zaspanemu umysłowi „kopa do działania”.

Pijemy ją najczęściej tuż po przebudzeniu, ponadto na pusty żołądek. Jednakże mało osób wie, że takie działanie nie jest zdrowe, a w konsekwencji ma więcej wad niż zalet. Dzieje się tak ze względu na to, że kawa po przebudzeniu, nie pobudza właściwie. Lepiej zjeść pożywne śniadanie, a dopiero potem wypić kawę. O której godzinie najlepiej wypić kawę, aby dała jak najlepsze działanie?

Najlepsza pora na pierwszą kawę?

Zaraz po przebudzeniu w naszym organizmie znajduje się duże stężenie kortyzolu, który pobudza do działania. Pierwszą kawę najlepiej więc wypić od 30 minut do 2 godzin po przebudzeniu. Wtedy jej działanie jest najlepsze i dodaje energii na dłużej. To jeden z powodów, dla których warto pić kawę w pracy, zanim zabierzemy się za swoje zadania. Dodatkowo taki proces sprzyja budowaniu koleżeńskich relacji oraz napełni nasze biuro dobrą atmosferą.

Ile kofeiny na dzień?

Już jedna filiżanka kawy poprawia efektywność pracowników. A jaka jest maksymalna dawka? Badania pokazują, że nie powinno się przekraczać ilości 3-4 filiżanek kawy w ciągu doby. Udowodnione zostało też, że nadmiar kofeiny jest szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego należy pilnować, żeby nie przekroczyć zalecanej dawki.

Zalety picia kawy w pracy

Spożywając wspólnie dobrą kawę, poprawia się relacje pracowników. Dodaje to osobom zatrudnionym energii i poprawia ich produktywność. Ponadto dobra, jakościowa kawa, która przyrządzona jest w ekspresie, orzeźwia zmęczone umysły pracowników. Sprzyja również wizerunkowi dużych firm podczas długich spotkań biznesowych. Taka przerwa na kawę daje możliwość chwilowego oderwania od omawianych spraw i wprowadza doskonały nastrój. To nie tylko nie ma negatywnego wpływu na efekty pracy, ale robi pozytywne wrażenie na kontrahentach.

ekspres do kawy
Ekspres do kawy w pracy to świetne rozwiązanie dla pracowników i kontrahentów.

Darmowa kawa w pracy jest mile widziana

Wiele zatrudnionych osób nie wyobraża sobie pracy bez kawy, która swym aromatem napędza ich do działania. Jak wskazują badania, wiele osób stwierdza, że bardzo ważnym aspektem w pracy jest darmowy dostęp do jakościowej i gorącej kawy. Ponadto taki benefit poprawia produktywność pracowników. Podczas przerw pracownicy mogą zażyć dawki kofeiny oraz porozmawiać, zacieśniając koleżeńskie relacje. Pozwala to się odprężyć i poprawia nastrój. Pracodawca powinien wiedzieć, że zadowolony pracownik to efektywny pracownik.

Niewątpliwie ekspres w firmie jest dobrym pomysłem, który przyniesie wiele korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Kawa pomaga w pracy

Czy kawa w pracy jest rzeczą dobrą? Otóż tak! Wiele przeprowadzonych badań, wskazuje na pozytywy, jakie niesie ze sobą „mała czarna”. Powinni ją pić pracownicy fizyczni i osoby pracujące umysłowo.

Jako zalety picia kawy wymienia się:

  • zwiększenie czujności i koncentracji,
  • poprawienie przyswajalności informacji oraz zachowywanie je w pamięci,
  • zwiększenie kreatywności – podczas przerwy w pracy, rozmowach ze współpracownikami odblokowujemy się i gotowi jesteśmy do dalszej, kreatywnej pracy;
  • ochronę naszego mózgu – kofeina korzystnie wpływa na układ nerwowy;
  • niwelację stresu – dzięki kofeinie, która ma działanie odstresowujące oraz pomaga w „chłodnym myśleniu” w trudnych, stresujących sytuacjach;
  • podniesienie poziomu energii;
  • polepszenie nastroju – osoby pijące kawę często mówią o lepszym nastroju. Spożywanie tego napoju pomaga w wytwarzaniu hormonu szczęścia i dzięki temu stajemy się gotowi do dalszej bardziej produktywnej pracy.

Z czego wynika senność po wypiciu kawy?

Niestety na niektóre osoby ten aromatyczny napój wpływa niekorzystnie i powoduje u nich senność, zamiast pobudzać.

Kofeinę uważa się za substancję psychoaktywną, bo pobudza ona nasz organizm do działania. Jednak, jak zostało wspomniane wyżej, na niektóre osoby działa odwrotnie. Zawartość kofeiny w kawie sprawia, że poziom adenozyny, która pełni rolę dostawcy energii w naszym organizmie zwiększa się. Czujemy się bardziej skorzy do pracy i wykonywania działań. Są jednak ludzie, u których przeważają receptory adenozyny. Gdy dochodzi do kontaktu kofeiny z nimi, uniemożliwia im to właściwe działanie aktywujące nasz mózg. Wówczas pojawia się uczucie senności.

Jednakże nie jest to jedyna przyczyna. Może być również tak, że apatia po wypiciu kawy jest spowodowana przyzwyczajeniem naszego organizmu do dostarczanej stale kofeiny. W konsekwencji kofeina nie ma wpływu na nasze receptory adenozynowe, przez co czujemy zmęczenie. Kawę warto wtedy zastąpić innymi substancjami.

Alternatywna kawa w pracy

Żyjemy w czasach, gdy znalezienie alternatywy dla filiżanki kawy jest stosunkowo proste. Kofeina bowiem posiada swój odpowiednik, którym jest teina. Ta zawarta jest w wielu naturalnych produktach, które również mają na celu pobudzenie naszego organizmu do działania i danie mu dodatkowej energii. Do takich alternatyw należą:

  • herbata czarna, zielona;
  • matcha;
  • yerba mate;
  • kakao;
  • guarana.

Jeśli picie kawy jest u nas niewskazane, to można wyjść na wspólne picie kawy z własnym napojem.

kawa w pracy
Kawa w pracy poprawia relacje i efektywność zespołu. Lepiej ją zastąpić, niż rezygnować z przerwy.

Nerwowość oraz inne skutki picia kawy

Tak, jak bywa w przypadku każdej rzeczy tak i pijąc kawę, możemy odczuć negatywne jej skutki. Najczęściej wynikają one z przedawkowania kofeiny, która jest głównym składnikiem tego napoju. Spójrzmy więc na skutki nadmiernego spożycia kawy:

  • nerwowość psychoruchowa;
  • bezsenność;
  • drganie mięśni;
  • przyspieszone i nieregularne bicie serca;
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
  • przemęczenie;
  • nudności.

Aby uniknąć tych problemów, należy pilnować poziomu kofeiny w organizmie. Wówczas możemy być niemal pewni, że odczujemy jedynie dobroczynne właściwości kawy.

Czy pozwalać na kawę w pracy?

Jeśli chodzi o spożywanie kawy, to należałoby pochylić się nad problemem dopasowania odpowiedniej godziny jej picia. Nie należy pić kawy na pusty żołądek z samego rana, gdyż na to negatywny wpływ na nasz organizm — zaburza rytm produkcji kortyzolu. Najlepiej działa dwie godziny po naszym obudzeniu się. Ponieważ często jesteśmy wtedy w pracy, to przerwa na kawę jest świetnym pomysłem.

Pracodawca nie powinien nam robić problemów z tego powodu. Kawa poprawia funkcje poznawcze, pozytywnie wpływa na produktywność zmęczonych umysłów, a skutkiem są lepsze pomysły i jakość pracy.

Kawa a wizerunek firmy

Ważne spotkanie biznesowe w towarzystwie kawy przynosi wiele korzyści. Warto zadbać o dobrą atmosferę podczas niego. Poprawi to relacje biznesowe, wizerunek firmy i zwiększy szansę na wynegocjowanie korzystnych umów. Racząc kontrahenta dobrą kawą wpłyniemy na jego dobry nastrój i zachęcimy do powrotu do naszej firmy.

Choć z piciem kawy trzeba uważać, to przerwa kawowa w miejscu pracy jest bardzo korzystna. Wpływa na nasze samopoczucie i efektywność, czyniąc dzień lepszym i dając rezultaty w jakości pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *