Pokazujemy, jak zalogować się do SOW PFRON i wnioskować o dofinansowanie on-line?
Nowoczesne technologie mogą ułatwić życie niepełnosprawnym oraz wszelkim reprezentantom tej grupy osób. Doskonałym przykładem tego jest platforma SOW PFRON. To innowacyjne narzędzie wspiera proces wnioskowania o dofinansowania z różnych programów Funduszu bez konieczności opuszczania mieszkania lub biura. To przekłada się na likwidację barier w dostępie oraz przyspieszenie procesu uzyskiwania wsparcia.
Nie wszyscy jednak mają umiejętności poruszania się w nowych środowiskach i technologiach. Dlatego w naszym artykule przedstawiamy prostą instrukcję, która pomoże Ci stawiać pierwsze kroki w Systemie Obsługi Wsparcia. Pokażemy Ci jak założyć konto, logować się i wnioskować o dofinansowanie. Zapoznasz się tu także z przebiegiem całej procedury — od powzięcia informacji o programie przez wnioskowanie i monitorowanie sprawy aż po rozliczenie środków.
Obiecujemy, że po lekturze artykułu nie będziesz już miał problemów i z sukcesem będziesz obsługiwał zdalnie wnioski o dofinansowanie PFRON.
O systemie SOW PFRON w przystępny sposób
System Obsługi Wsparcia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w skrócie SOW PFRON, to zaawansowana platforma internetowa stworzona z myślą o ułatwieniu dostępu do usług oferowanych przez Fundusz. Dzięki nowoczesnym technologiom masz teraz możliwość składania wniosków online. To narzędzie sprawia, że korzystanie z e-usług PFRON jest proste i dostępne dla każdego użytkownika.
Dla wnioskodawców w systemie SOW PFRON najistotniejszą funkcją jest możliwość składania wniosków bez wychodzenia z domu. Jednak platforma zapewnia o wiele więcej.
- Stanowi również kompleksowe źródło informacji o dostępnej pomocy. Portal Informacyjny SOW jest głównym źródłem wiedzy o programach oferowanych przez PFRON.
- Infolinia SOW zapewnia wsparcie techniczne i merytoryczne.
PFRON zapewnia bezpłatną infolinię pod numerem 800 889 777, dostępną w dni robocze od 9:00 do 17:00. - Kreator SOW zaś z jego podpowiedziami, poprowadzi Cię przez procedury, pomagając dotrzeć do odpowiednich form wsparcia.
Dzięki tym wszystkim narzędziom proces aplikacji staje się łatwiejszy, a Ty masz większe szanse na uzyskanie potrzebnej pomocy i informacji. Warto dodać, że ze wszystkich udogodnień systemu SOW skorzystasz bezpłatnie.
Komu służy platforma Systemu Obsługi Wsparcia PFRON?
System Obsługi Wsparcia PFRON, czyli SOW, został zaprojektowany z myślą o wielu grupach użytkowników. Skorzystasz z niego, gdy jesteś:
- Osobą niepełnosprawną.
- Rodzicem albo opiekunem osób niepełnosprawnych.
- Pracodawcą.
- Pracownikiem organizacji NGO.
- Pracownikiem samorządu terytorialnego.
Jak widzisz, system obsługuje różne grupy. Dlatego procedury są jasno rozdzielone, co czyni go bardziej przejrzystym i łatwym w użyciu. PFRON zadbał o to, abyś mógł bez problemu korzystać z platformy, niezależnie od tego, kim jesteś. Platforma SOW jest podzielona na 3 moduły:
- Moduł wnioskodawcy – w nim będziesz się poruszał, jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością lub działasz na rzecz takich osób. Korzystając z platformy, w tym miejscu złożysz wniosek i jednocześnie będziesz nim zarządzał.
- Moduł realizatora – przeznaczony jest dla pracowników jednostek samorządowych, odpowiedzialnych za przetwarzanie i realizację wniosków w ramach określonych programów.
- Moduł PFRON – skierowany do pracowników Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którzy zarządzają funduszami i administracją.
Jak zalogować się w systemie SOW PFRON? Instrukcja dla początkujących
Jeśli nie korzystałeś nigdy z możliwości zdalnego składania wniosków do Funduszu i nie wiesz, jak to zrobić, przeczytaj naszą instrukcję. Poprowadzimy Cię krok po kroku od rejestracji przez logowanie po złożenie wniosku. Jeśli jesteś gotowy, zaczynamy.
- Załóż konto
By to zrobić, wejdź na stronę SOW PFRON https://sow.pfron.org.pl/ i kliknij „Zarejestruj się”. - Zarejestruj się
Wypełnij formularz rejestracyjny, podając swój adres e-mail, hasło oraz podstawowe dane osobowe. - Aktywuj konto
Kliknij link aktywacyjny, który otrzymasz na swoją skrzynkę e-mailową. - Potwierdź założenie konta
Zatwierdź swoje konto, korzystając z podpisu kwalifikowanego elektronicznego lub profilu zaufanego. - Złóż wniosek
Po zalogowaniu się na nowo utworzone konto od razu możesz wnioskować o dofinansowanie.
- Aby to zrobić kliknij pole „Nowy wniosek”.
- Wybierz swoje województwo i powiat zamieszkania.
- Wypełnij wniosek. Masz w tym momencie możliwość pobrania i ręcznego wypełnienia wniosku lub skorzystania z elektronicznego formularza, który wypełnisz online.
- Dołącz wymagane załączniki, takie jak zdjęcia, skany czy inne pliki w odpowiednich formatach, a następnie zapisz i zatwierdź wniosek.
- Podpisz wniosek i wyślij. Użyj profilu zaufanego lub elektronicznego podpisu kwalifikowanego, aby podpisać wniosek.
Jeśli nie masz dostępu do tych form podpisu, wydrukuj wniosek i zanieś go osobiście do odpowiedniej instytucji samorządowej lub oddziałów funduszu, gdzie pracownik zatwierdzi go w Twoim imieniu.
Przykładowe programy PFRON dostępne dla wnioskodawców w platformie SOW
W platformie SOW wnioski o dofinansowanie złożą zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych, pracodawcy jakiej osoby z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunowie. Przykładowe programy, z których możesz skorzystać to:
- Program staż dla poszukujących pracy.
- Program działalność gospodarcza.
- Program wyposażenie stanowiska pracy.
- Program Aktywny Samorząd.
- Program likwidacji barier architektonicznych.
- Program usługi tłumacza migowego lub tłumacza przewodnika.
- Program turnusy rehabilitacyjne.
- Program mieszkanie dla absolwenta.
Jak wygląda procedura obsługi dofinansowania w SOW?
Dostęp do systemu SOW PFRON pozwoli Ci na pełne monitorowanie swoich spraw na każdym etapie procedury wnioskowania o dofinansowanie. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą indywidualną, czy reprezentujesz instytucję, każdemu SOW PFRON zapewnia wgląd w postęp realizacji wniosków i dostęp do informacji.
Kompleksowy proces składania i obsługi wniosku z wykorzystaniem wszystkich narzędzi systemu przedstawia się następująco:
- Informacja o programach
Na początku wyszukaj niezbędne informacje w portalu informacyjnym SOW o programie, w którym chcesz wziąć udział. - Wnioskowanie o dofinansowanie
Gdy zdecydujesz się na konkretny program, w systemie SOW klikasz „Nowy wniosek” i dokładnie wypełniasz formularz, zwracając uwagę na wszystkie wymagane szczegóły.
Przechodzisz procedurę zgodnie z instrukcją, którą zamieściliśmy powyżej. - Składanie wniosku do PFRON
Kiedy wypełnisz wniosek, podpisz go elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Jeśli nie masz takiej możliwości, wydrukuj wniosek wraz z załącznikami i złóż w formie papierowej w odpowiedniej instytucji. - Weryfikowanie wniosku
Na tym etapie pracownik instytucji zajmującej się danym programem sprawdza kompletność Twojego wniosku i przekazuje go do realizacji lub poprosi Cię o uzupełnienie braków. - Złożenie dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień
O tym, czy są potrzebne dodatkowe wyjaśnienia lub uzupełnienie dokumentów dowiesz się po wstępnym rozpatrzeniu wniosku. Jeśli będzie to konieczne, otrzymasz wiadomość na swoim koncie PFRON oraz jej kopia zostanie wysłana na Twój adres e-mail. - Zapoznanie się ze wzorem umowy
Po uzupełnieniu braków i akceptacji wniosku otrzymasz wzór umowy. Dokładnie przeanalizuj ten dokument przed podpisaniem. - Podpisywanie umowy
Twój podpis na umowie formalnie potwierdza przyznanie Ci dofinansowania i pozwala na realizację przyznanych środków zgodnie z umową. - Rozliczanie umowy o dofinansowanie
Kiedy zrealizujesz projekt albo zakupisz wnioskowany sprzęt lub usługi w platformie SOW, rozlicz przyznane środki zgodnie z warunkami umowy.
Jak System Obsługi Wsparcia pomaga osobom z niego korzystającym?
Platforma SOW PFRON oferuje dostosowane narzędzia, które ułatwiają nawigację po procedurach. Przyspiesza uzyskanie potrzebnego wsparcia i daje Ci dostęp do monitorowania przebiegu obsługi wniosków dla wszystkich grup użytkowników.
Najważniejsze korzyści związane z systemem SOW PFRON to przede wszystkim:
- Dostępność usług online
Dzięki SOW PFRON masz dostęp do programów wsparcia dla osób niepełnosprawnych bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz załatwiać różnorodne sprawy online, co oznacza większą samodzielność i wygodę niezależnie od tego, kim jesteś. Dla osób z niepełnosprawnościami to ogromne ułatwienie i możliwość samodzielnego załatwiania swoich spraw. - Wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego
Jako pracownik jednostki samorządu terytorialnego, z pewnością docenisz, jak system SOW ułatwia zarządzanie wnioskami, dostęp do dokumentów oraz efektywną komunikację między wnioskodawcami, realizatorami zadań a samym Funduszem. Dzięki platformie zarządzanie programami dofinansowania staje się prostsze i bardziej przejrzyste dla pracowników, którzy je obsługują. - Kontrola i sprawniejszy obieg dokumentów
Lepsza kontrola nad procesem rozdzielania wsparcia przekłada się na wyższą jakość obsługi osób niepełnosprawnych. Szybszy i bardziej efektywny obieg dokumentów to jeden z kluczowych celów działania PFRON. To wszystko poprawia jakość świadczonej pomocy.